Uczniowie z powiatu jaworskiego projektują ubrania 
i propagują idee zero-west fashion

Fast fashion, czyli szybka moda zanieczyszcza naszą planetę. Jak podaje portal Earth.org, tylko w ciągu jednego roku produkuje się 100 miliardów ton odzieży, a większość, bo aż 92 miliardy ton, staje się odpadami. Szacunkowo do 2030 roku przemysł odzieżowy będzie rocznie generować do 134 milionów ton odpadów. To nie jest jedyny negatywny wpływ fast fashion – według UN Environmental Programme ta branża jest drugim co do wielkości konsumentem wody i odpowiada za około 10% globalnej emisji dwutlenku węgla. To więcej niż wszystkie loty międzynarodowe i żegluga morska razem wzięte. 

VII edycja jaworskiej Eko Gwiazdy, organizowanej przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland miała za zadanie zainspirować młodzieży do przeanalizowania wpływu przemysłu odzieżowego na nasze środowisko i zainteresować ich tematem zero-waste fashion. W konkursie wzięli  udział uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z powiatów: jaworskiego, legnickiego, świdnickiego i wałbrzyskiego. Tak jak w poprzednich latach, uczestnicy mieli za zadanie stworzyć krótki film promujący postawy proekologiczne. 

Jury w składzie: Sebastian Streuff , Patryk Ramut, Anna Frąckowiak, Aleksandra Nawrot-Marchewka, Mateusz Kowal (Mercedes-Benz Manufacturing Poland) oraz Michał Bander (Starosta Powiatu Jaworskiego) przyznało nagrody główne, tablety iPad uczennicom Hannie Kroczak oraz Julii Sopacie z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za film „Modne i eko”, zrealizowany pod opieką Pani Izabeli Walusiak-Zdunek. Nagrodzony film opowiada o różnych sposobach ponownego wykorzystania starych ubrań oraz tekstyliów. Dziewczyny nadały im drugie życie, tworząc oryginalne kostiumy oraz np. nietuzinkowe osłonki-doniczki ze starych ręczników. Jury doceniło pomysłowość i wyobraźnię laureatek. 
 -„Moda to dla mnie sposób na wyrażenie siebie. Szczególnie cenię modę ekologiczną, bo pozwala mi dbać o planetę, nie rezygnując ze stylu. Tegoroczna edycja Eko Gwiazdy pozwoliła mi podzielić się moją pasją ze swoimi rówieśnikami. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w konkursie, przy okazji fajnie spędzając czas z moją przyjaciółką.”- komentuje Julia Sopata, jedna z laureatek tegorocznej edycji konkursu.
 Lista finalistów:
-„Umierające stylizacje - powrót do korzeni”, Gabriela Powroźnik pod opieką Pani Moniki Zawadzkiej z Zespołu Szkół nr 1. w Świdnicy.   
-„Drugie życie ubrań”, Patryk Banaś i Maxmilian Krejčí pod opieką Pani Izabeli Walusiak-Zdunek z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze.
- „Eko od nowa”, Michał Rejczyk pod opieką Pani Agnieszki Jezierskiej z Zespółu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy.
-„Ekologia w stylu”, Alicja Kopańska pod opieką Pani Małgorzaty Marczyk z V Liceum Ogólnokształcące w Legnicy.   
-„Modne i eko”, Hanna Kroczak oraz Julia Sopata pod opieką Pani Izabeli Walusiak-Zdunek z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze.
-„Ekokreacja2”, Magda Głuszek oraz Hanna Filaszkiewicz pod opieką Pani Karoliny Chmielewskiej z Zespółu szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju.  

-„Od kilku lat Mercedes-Benz Manufacturing Poland wspiera młodzież w poszerzaniu wiedzy, realizując program edukacji ekologicznej. Problem nadmiernej konsumpcji dotyczy nas wszystkich i ważne jest, aby zachęcić młodych ludzi do szukania alternatyw, a przy okazji uwolnienia swojej kreatywności. Moda zero waste może być dobrym sposobem na wyrażenie siebie i troski o środowisko. Cieszymy się, że konkurs co roku cieszy się tak dużym zainteresowaniem.” – mówi Marlena Biadała-Domino, PR Manager z Mercedes-Benz Manufacturing Poland. 

Filmy finalistów można zobaczyć na stronie konkursu:www.ekogwiazda-jawor.pl    

Konkurs „Eko Gwiazda/edycja Jawor” objęty był honorowym patronatem Starosty Jaworskiego, Pana Michała Bandera. 

Osoby do kontaktu:Biuro prasowe: mbmpl@kawalekswiata.pl